Rezervirajte termin že danes
Pri oblikovanju spletne strani pazim predvsem na spodnje elemente:
Pomembno je, da so barve spletne strani v skladu s celostno grafično podobo podjetja in da morebitne dodatne barve sovpadajo s shemo ter je ne kvarijo. V kolikor celostna grafična podoba še ni izdelana oz. ne obstaja (recimo blogi) je barve treba prilagoditi ciljni publiki (npr. če je tematika spletne strani eko prehrana, bo ustrezna barvna shema zeleni odtenki)
Vedno je treba paziti, da so na strani kontrasti, ki omogočajo jasno branje. Rumena pisava na beli strani bo naredila veliko škode. Tekst na beli podlagi naj bo črn, siv ali v temnih odtenkih. Sama se tudi izogibam temnim spletnim stranem z belo pisavo, ker precej mučijo oči.
Kot barva, mora biti tudi izbira pisave prava. Enostavna, preprosta in lahko berljiva pisava za večino tekstov. Za določene naslove, napise na slikah je primerna uporaba pisane oz. ročno napisane pisave. Pomembna je tudi velikost pisave, s katero razlikujemo in ločimo naslove, odstavke itd …
Vse slike, uporabljene na spletni strani, sploh na vstopni strani, morajo biti ustrezno oblikovane. Predvsem je treba paziti, da imamo avtorske pravice slik, nato pa jih ustrezno dopolniti s teksti (recimo glavni header) in umestiti. Slike je treba tudi optimizirati in pravilno nasloviti.
Takoj vidni pomembni kontaktni podatki – če se le da, umestim telefonsko številko, e-mail in obrazec za kontakt v header spletne strani. Ta header je potem viden tudi, ko se premikate po spletni strani navzdol. Na tak način so kontaktni podatki vidni vedno in potencialni kupci vas lahko preprosto kontaktirajo.
Jasna navigacija in logična struktura za lažje brskanje je izjemno pomembna za obiskovalca. Če pridete na spletno stran, na kateri ne veste točno, kje se nahajate, jo boste hitro zapustili. Jasno navigacijo se hitro doseže s pravo grafično strukturo.
Kot kontaktne podatke je potrebno oblikovati tudi tako imenovani Call to action oz. poziv k dejanju. Ta naj bo oblikovno izpostavljen, da ga ne bo mogoče zgrešiti.
Klik na logotip mora obvezno voditi na prvo stran spletne strani.
V sklopu oblikovanja je potrebno paziti tudi na oblikovanje teksta, ne samo vsebine, saj nihče ne bo bral esejev. Tekst je potrebno primerno razdelati na poglavja, podpoglavja in odstavke, grafično opremiti s slikami, dodati naštevanja in podobno. Ena zelo uspešnih kombinacij grafike in teksta so infografike, ki na jasen in hiter način predstavijo bistvene podatke.
Paziti je treba, da je celotna spletna stran konsistentna in da vsak podstran deluje na enak princip. Če imate na eni podstrani glavni naslov moder, velikosti 20, naj bo tako na vseh straneh.
Nekatere spletne strani oz. mesta so zelo obiskane, nekateri pa morda niso nikoli imeli obiskovalca. Kaj torej so tiste glavne lastnosti, ki naredijo spletno stran odlično in se ne tičejo zgolj programiranja oz. postavljanja spletne strani?
Spletno mesto mora biti zasnovano tako, da pritegne našo ciljno skupino in poskrbi zanjo. Da bi spletno mesto uspelo, mora oblikovalec oz. postavljavec razumeti najnovejše trende oblikovanja spletnih strani, kdo bo dostopal do njegovega spletnega mesta in kaj bodo pričakovali, ko bodo prišli tja. Kar je najpomembneje, kako lahko spletno mesto izpolni te potrebe. Izbrana spletna stran mora biti unikatna in usmerjena k uporabniku, predvsem pa oblikovno privlačna.
Dobra spletna stran se zaveda svojega namena. Obstajati mora jasna ideja, kaj želi podjetje doseči s spletnim mesto in si prizadeva za strateško doseganje teh ciljev.
Dobra spletna stran razume konkurenco in oblikuje svojo prepoznavno identiteto. Ugotovitev, kaj skušajo doseči druga spletna mesta v isti kategoriji, analiziranje njihovih uspehov in neuspehov je lahko odličen način pridobivanja idej in iskanja različnih načinov nastopa na spletu.
Da bo spletno mesto uporabno in dostopno, mora imeti preprosto, elegantno in funkcionalno zasnovo. Gre za to, da elementi delujejo intuitivno in brez ovir, tako da uporabniki dosežejo svoje cilje z najmanj truda. Prav tako bi morala dobra zasnova spletnih strani vsem uporabnikom omogočiti enak dostop do informacij in funkcij, ki jih zagotavljajo.
Dobro spletno mesto razume, da je v bistvu internet vse, kar zadeva besedno / besedilno komunikacijo. Vedeti, katere besede so pomembne za posamezno podjetje, je bistvenega pomena za izdelavo učinkovite spletne strani. Uporaba ključnih besed postane bistvenega pomena za izboljšanje dostopnosti spletnega mesta do iskalnikov.
V primeru spletnih mest z e-poslovanjem je pomembno zagotavljanje varnosti med transakcijami. Dobra spletna mesta imajo potrdila SSL (Security Sockets Layer), ki omogočajo šifrirane in varne transakcije s kreditnimi karticami, prenose podatkov ter prijave in račune, ki jih vodijo stranke. Varnostno zaupanje je za vsako spletno mesto najpomembnejše in za njegovo zaščito morate kupiti SSL certifikat, saj obstaja veliko blagovnih znamk, kot so GeoTrust, RapidSSL, Comodo itd. Za stroškovno učinkovito potrdilo se lahko odločite za Comodo Potrdilo SSL, ki lahko zaščiti podatke, ki potujejo med strežnikom in brskalnikom.
Dobro spletno mesto svojim obiskovalcem ponuja jasno in konkretno navigacijo. Dobro zasnovano spletno mesto ima izčrpen zemljevid, ki obiskovalcem omogoča enostaven dostop do iskanih odsekov. Takšno spletno mesto omogoča tudi enostavno razumevanje imen in povezav, ki so na voljo za različne odseke. Preprosta zasnova spletnega mesta dela čudeže pri povečevanju priljubljenosti blagovne znamke.
Projekt izdelave spletne strani je lahko zelo mučen in dolgotrajen proces, lahko pa je prijetna in hitra izkušnja. Mnogokrat so izdelovalci spletnih strani sicer vešči in strokovnjaki na svojem področju, zatakne pa se pri komunikaciji. Posledica tega je lahko velika izguba tako časa kot denarja. Ker redno spremljam vse moje projekte, skrbno tudi pazim, da se vse odvija, kot se mora.
Vedno upoštevam vaše želje oz. zahteve, ki jih optimalno združim s funkcionalnostjo in predlogi, tako da bi končni izdelek lahko postal najbolj učinkovit.
Svetujem tudi glede materialov in priprave le-teh, da bodo maksimalno pripomogli h končnim ciljem.
Za vsa vprašanja, predloge in komentarje sem v okviru delovnega časa tudi vedno dosegljiva (od ponedeljka do petka od 8. do 15. ure)
2024 © Majda Rogelj. Vse pravice pridržane