Grafično oblikovanje

Grafično oblikovanje ponudba

Celostna grafična podoba

Oblecite vašo dejavnost v najnovejše trende in očarajte kupce

  • Logotip z določitvijo slogana, tipografije in barv
  • Poslovne tiskovine (vizitka, dopisni list, kuverta, žig, zastava …)
  • Promocijske tiskovine
  • Mini CGP priročnik

Oblikovanje logotipa

Postavite odlične temelje za vašo predstavitev javnosti

  • Zasnova in razvoj logotipa
  • Po potrebi določitev slogana
  • Izbira tipografije (pisave)
  • Priročnik uporabe za različne medije

Oblikovanje tiskovin

Promocijski material in ostale tiskovine ne gredo nikoli iz mode

  • Letaki in plakati, jumbo plakati
  • Etikete in embalaža
  • Brošure in katalogi
  • Ceniki in meniji
  • Naslovnice, revije, publikacije
  • Voščilnice in darilni boni

Grafično oblikovanje nekaj zadnjih projektov

Rezervirajte termin že danes

Kdaj začnemo?

Zakaj izbrati grafično oblikovanje ravno pri meni?

Zavedam se, da je danes na trgu grafičnih oblikovalcev malo morje. A se hkrati zavedam, česar se mora zavedati tudi vsak, ki najame grafičnega oblikovalca – niso vsi enako dobri in in včasih nizka cena lahko pomeni toliko popravkov in ponovnih tiskanj, da na koncu izdelek pride dražji kot pri oblikovalcu, ki ima višjo urno postavko. Če se odločite za sodelovanje z mano, vas čakajo številne prednosti.

Dolgoletne izkušnje

Še tako kreativen oblikovalec mora imeti za sabo kar nekaj projektov in izkušenj, da bi lahko uspešno speljal projekt  od začetka do konca. Poleg kreativnosti je potrebno upoštevati tudi kontekst določenega izdelka, imeti znanja o marketingu in prodaji, nič pa ne škodi, če tudi obvladuje slovenski jezik tako s stilskega kot slovničnega vidika.  Moje izkušnje segajo več kot 20 let nazaj, med njimi pa so številna leta, preživeta v oglaševalskih in marketinških agencijah.

Upoštevanje rokov

V vseh letih delovanja in pogovar s strankami opažam, da je eden večjih problemov neupoštevanje rokov. Oglaševalska in marketinška branža je ponavadi taka, da se izdelava vedno mudi. Oblikovalec mora biti zato zelo dostopen in prilagodljiv, predvsem pa se mora držati dogovorjenih rokov. Vsekakor ne bom vedno na voljo za vse želje, a v tem primeru vam bom le-to sporočila. Bistvo je namreč, da realno ocenim dosegljive roke in se jih na koncu tudi držim.

Ravnovesje med željami in zapovedmi oblikovanja

Dostikrat ima naročnik želje, ki morda niso najbolj izvedljive ali pa ne bodo prinesle želenih rezultatov. V takih primerih številni grafični oblikovalci ne upoštevajo teh želja in oblikujejo po svoje. Rezultat je seveda nezadovoljen naročnik, kar pa vsekakor ni eden izmed mojih ciljev. Vedno se trudim, da naročnikove zahteve ali želje upoštevam na način, ki bo vključil tudi „pravila“ oblikovanja. Verjamem, da je le-to z malce kreativnosti in razmisleka vedno mogoče.

Cenovna dostopnost

Številne agencije, ki se ukvarjajo z grafičnim oblikovanjem so nedvomno profesionalne in svoje delo opravijo več kot odlično. A težava teh agencij je, da v večini primerov niso cenovno ugodne. Ker za agencijo stoji več zaposlenih v lastnih prostorih, ne morete pričakovati ravno nizkih cen. Logotip, ki ga recimo izdela agencija, bo lahko tudi nekajkrat dražji kot logotip, ki ga izdelam jaz. A kakovost bo, upam trditi, približno enaka.

Pregled konkurence in panoge

Projekta, ki se ga lotimo skupaj, se lotim z vso resnostjo in analizo vaše panoge. Vedno je namreč potrebno poznati konkurenco in na koncu tudi biti boljši od konkurence. Številni grafični oblikovalci zgolj ugibajo, kaj bi delovalo za določeno panogo, jaz pa se ji posvetim in jo raziščem. Če delamo npr. logotip za ogrevanje, vsekakor ne bomo vključili modrih ali zelenih barv in razgibane pisave. Treba se je zavedati, da vsaka dejavnost zahteva vključitev lastnih, nenapisanih pravil.

Kaj je grafično oblikovanje?

Grafično oblikovanje je umetnost načrtovanja in ustvarjanja vizualnih vsebin za učinkovito posredovanje idej in sporočil. Grafično oblikovanje je povsod okoli nas – vidite ga tako na jumbo plakatih in embalaži od kosmičev do mobilnih aplikacij. Z vključitvijo različnih elementov in načel lahko oblikovanje vpliva na naše dojemanje in čustva.

Grafično oblikovanje je znano tudi kot komunikacijsko oblikovanje, saj so grafični oblikovalci pravzaprav vizualni komunikatorji. Vizualne koncepte oživijo najpogosteje preko programske opreme za grafično oblikovanje, potrošnikom pa prenašajo sporočila skozi besedilo, grafiko in slike.

Grafično oblikovanje je eden od načinov, preko katerega se podjetja povežejo s potrošniki. Oblikovanje se lahko uporabi za posredovanje sporočila za promocijo in prodajo izdelkov ali razvijanje identitete blagovne znamke. Čeprav ima večina grafičnega oblikovanja komercialni namen, je lahko grafično oblikovanje tudi del umetnosti.

Elementi in načela grafičnega oblikovanja

Elementi in načela grafičnega oblikovanja vključujejo linijo, barvo, obliko, prostor, teksturo, tipografijo, obseg, poudarek ter ravnotežje. Kombinacija pravilne zasnova vseh omenjenih elementov tako skupaj ustvari vizualno privlačno podobo, ki izraža sporočilo.

Linije

Linije so prisotne v skoraj vsakem oblikovanju, ne glede na to, ali so ravne, ukrivljene, tanke, debele, črtkane, dolge ali kratke. Linije povezujejo katerikoli dve točki. Uporabne so tako za delitev prostora, kot tudi usmerjanje pozornosti gledalca v določeno smer.

Barve

Barve so morda najpomembnejši in najbolj očiten element oblikovanja. Takoj lahko vplivajo na opazovalca, opazijo pa jih prav vsi – tudi tisti, ki se ne ukvarjajo z grafičnim oblikovanjem. Barve se lahko uporabljajo za ozadja ali v drugih elementih, kot so linije, oblike ali tipografija. Barve izjemno vplivajo na čustva in razpoloženje. Rdeča npr. predstavlja strast, zelena pa naravo in ekologijo.

Oblike

Oblike so pravzaprav kombinacije linij. Oblike so lahko krogi, kvadrati, pravokotniki, trikotnike ali druge abstraktne oblike. Večina oblikovanja vključuje vsaj eno obliko. Podobno kot barve tudi oblike sprožijo različne odzive. Za predstavljanje enotnosti se npr. lahko uporabi krog, medtem ko bi lahko kvadrat predstavljal strukturo. Barva, slog, ozadje in tekstura oblike lahko znatno vpliva na zaznavanje opazovalca.

Prostor

Beli ali negativni prostor je ključnega pomena pri oblikovanju, ker omogoča lažjo berljivost. Dobro oblikovanje izkoristi prostor tako, da drugi elementi „dihajo“.

Teksture

Teksture se pogosto uporabljajo namesto enobarvnih ozadij. Teksture lahko vključujejo imitacijo papirja, kamna, betona, opeke in tkanine. Lahko so subtilne ali očitne in so koristne predvsem za ustvarjanje tridimenzionalnega videza.

Tipografija

Pri delu z besedilom morajo grafični oblikovalci upoštevati razmerje med tem, kako besedilo izgleda in kaj piše. Tipografija je umetnost postavljanja besedila na čitljiv in privlačen način. Različna razpoloženja ali čustva se lahko izrazijo z različnimi izbirami pisave. Dobra tipografija bi morala ustvariti močno vizualno hierarhijo, zagotavljati ravnovesja in upoštevati pravi ton.

Razmerje

Razmerje in velikost elementov ter oblik lahko določene dele oblikovanja naredijo bolj dinamične. Razmerja lahko uporabite predvsem za ustvarjanje vizualne hierarhije. S pravilno uporabo razmerja lahko grafični oblikovalci lahko ustvarijo in poudarijo pomembna področja oz. elemente.

Poudarki

Poudarek ponavadi ustvari osrednjo točko oblikovanja. Pomaga pri zasnovi oblikovanja toka in lahko vodi oz. usmerja opazovalca na druge elemente.

Ravnovesje

Grafični oblikovalci morajo vedno razmisliti, kako bodo razvrstili elemente oblikovanja. Uravnoteženo oblikovanje ponujajo stabilnost, medtem ko je neuravnoteženo oblikovanje lahko dinamično. Ravnovesje se doseže z oblikami, barvami, teksturami, linijami in drugimi elementi.

Harmonija

Harmonija je ena glavnih ciljev grafičnega oblikovanja. V dobrem oblikovanju se mora vsak element dopolnjevati z ostalimi. Če je vse enako, lahko oblikovanje postane monotono. Kombinacija elementov mora doseči pravo ravnovesje med harmonijo in kontrastom.

Vrste grafičnega oblikovanja

Grafično oblikovanje je povsod okoli nas, kar pomeni, da obstajajo številne vrste in oblike grafičnega oblikovanja. Vsaka vrsta grafičnega oblikovanja zahteva posebne spretnosti in tehnike.

Grafično oblikovanje vizualne identitete

Grafično oblikovanje vizualne identitete se osredotoča predvsem na vizualne elemente blagovne znamke. Cilj je skomunicirati identiteto blagovne znamke preko slik, oblik in barv. Grafični oblikovalci na tem področju ustvarjajo elemente, kot so logotipi, tipografija, barvne palete in knjižnice podob, ki predstavljajo blagovno znamko. Razvijajo tudi smernice vizualne blagovne znamke, da zagotovijo skladnost blagovne znamke na vseh področjih uporabe.

Grafično oblikovanje za trženje in oglaševanje

Ta vrsta oblikovanja se uporablja predvsem za prodajo izdelkov ali storitev. To lahko vključuje tiskane oglase oz. tiskovine, kot so plakati, panoji, letaki, katalogi in embalaže ali digitalne oglase, kot so televizijski oglasi, video oglasi in objave na družabnih omrežjih.

Grafični oblikovalci, ki delajo na tem področju, ustvarjajo sredstva za tržne strategije in kampanje. Razvijajo ideje, raziskujejo potrošniške navade in ustvarjajo sporočila, ki targetirajo ciljno občinstvo. Ta vrsta oblikovanja vključuje številna znanja o tem, kako prodati izdelek in kako pritegniti potrošnike.

Oblikovanje spletnih strani

Spletno oblikovanje vključuje načrtovanje in postavitev, strukturo in oblikovanja spletnih strani. Osredotoča se na vidni del spletnega mesta in vključuje uporabniško izkušnjo. Spletni oblikovalci združujejo različne vizualne elemente, kot so besedilo, fotografije, grafike in video da bi ustvarili privlačna in uporabniku prijazna spletna mesta. Spletno oblikovanje je tesno povezano z UX in UI oblikovanjem.

Grafično oblikovanje publikacij

To oblikovanje se osredotoča na oblikovanje preloma in izbiro tipografije ter elementov, ki vključujejo fotografijo, grafiko in ilustracije. Grafični oblikovalci na tem področju se ukvarjajo predvsem s knjigami, časopisi, revijami in katalogi. Razumeti morajo tehnologijo barv, procese tiskanja in digitalno založništvo.

Grafično oblikovanje embalaže

Namen embalaže ni samo zaščita izdelkov, ampak je tudi pomembno marketinško orodje. Grafični oblikovalci na tem področju razvijajo koncepte in datoteke za tisk. Grafično oblikovanje embalaže zahteva tako razumevanje procesov tiska, kot tudi industrijsko oblikovanje in proizvodnjo. Grafični oblikovalci embalaže morajo slediti trendom in konkurenci, da lahko ustvarijo embalažo, ki izstopa pred potrošniki.

Gibanje v grafičnem oblikovanju

Vključevanje gibanja je dokaj novo področje v grafičnem oblikovanju, čeprav se hitro razvija in povpraševanja je vedno več. Na osnovni ravni ta vrsta oblikovanja vključuje kakršno koli gibanje. To lahko vključuje animacije, pasice, naslovnice ali video igre.

Okoljsko grafično oblikovanje

Okoljsko grafično oblikovanje je multidisciplinarna praksa, ki združuje grafiko, arhitekturo, notranjost, krajino in industrijsko oblikovanje. Ta vrsta oblikovanja povezuje ljudi z mesti. Običajno imajo ti oblikovalci poleg grafičnega oblikovanja tudi znanje arhitekture. Poznati morajo koncepte industrijskega oblikovanja in arhitekturnih načrtov. Lahko delajo na projektih, kot so struktura javnega prevoza, notranje oblikovanje prodajnih prostorov …

Ilustracija v grafičnem oblikovanju

Grafični oblikovalci ustvarjajo izvirna umetniško delo s kombinacijo medijev in tehnik. Pogosto imajo znanje likovne umetnosti, animacije ali arhitekture. Grafični umetniki tesno sodelujejo s pisatelji, uredniki, tržniki in umetniškimi direktorji v vseh vrstah grafičnega oblikovanja.

Razlika med UX in grafičnim oblikovanjem

Grafično oblikovanje se osredotoča na videz izdelka, medtem ko je bistvo UX oblikovanja splošna izkušnja uporabnika z izdelkom. Ti dve vrsti oblikovanja imata veliko skupnih elementov, vendar med njima obstaja nekaj pomembnih razlik.

Cilj grafičnega oblikovanja je ustvarjanje vizualno privlačnih izdelkov, ki posredujejo določena sporočila ali informacije. Grafični oblikovalci se osredotočajo na blagovno znamko, tipografijo, postavitev in splošna načela oblikovanja. Ukvarjajo se z vrsto različnih materialov, vključno z oglasi, letaki, logotipi, embalažo in animacijami.

Grafično oblikovanje je ena od komponent UX oblikovanja. Vendar pa UX oblikovanje upošteva celoten izdelek. Cilj je izboljšati zadovoljstvo uporabnikov z izboljšanjem uporabnosti, dostopnosti in interakcije z izdelkom. UX oblikovanje vključuje raziskovanje, izdelavo prototipov in testiranje.

Grafični in UX oblikovalci tesno sodelujejo, nekaterih njihove naloge in znanja pa se prekrivajo. Nekateri oblikovalci se v svoji karieri ukvarjajo tako z grafičnim kot tudi UX oblikovanjem. Spretnosti, pridobljene v grafičnem oblikovanju, so lahko zelo koristna za prehod na UX oblikovanje.